Hoppa till innehål

Event i Uppsala

Kvinnor och äppelträd

Skådespelare på en teaterscen

Moa Martinsons klassiska roman Kvinnor och äppelträd får nytt liv på scenen i en gripande föreställning om kvinnors livsvillkor, vänskap och styrkan i att hålla samman.

Romanen från 1933 skildrar två kvinnor som vägrar låta sig kuvas av fattigdom, hårt arbete och samhällets förväntningar. Med ett jordnära och kraftfullt språk berättar Martinson om systerskap som motståndskraft och vänskap som en livsnödvändighet. Nästan hundra år senare känns berättelsen fortfarande lika angelägen.

I en dramatisering av Tora von Platen och regi av Julia Marko-Nord tar denna djupt mänskliga berättelse plats på Gottsunda Dans & Teater. Föreställningen är en samproduktion mellan Riksteatern och Västerbottensteatern.

Eventdetaljer

När: 18 november 2026, kl. 19.00
Var: Gottsunda Dans & Teater, Valthornsvägen 11, Uppsala
Inträde/biljett: Betald biljett krävs
Arrangör: Uppsala Riksteaterförening
Webbsida: https://kulturbiljetter.se/evenemang/9139/kvinnor-och-%C3%A4ppeltr%C3%A4d

Se alla event